Mitä rakkaus on?

Avoin kirja, jonka sivut on taitettu sydämen muotoon. Takana näkyy auringonnousu.

Raamattu kuvailee rakkautta väkeväksi kuin kuolema, kaiken kestäväksi ja kaiken kärsiväksi. Rakkaus on itseään ruokkiva, pyyteetön ja katoamaton.

On monia lauluja, joissa kysellään mitä rakkaus on? Jumala on rakkaus, ja rakkaus on Jumalasta. Näin kuvaa apostoli Johannes kirjeessään.

Jumala on itsensä lahjoittava rakkaus, Rakkaus Itse. Jumala, joka ei tarvitse mitään, rakastaa meidät ihmiset olemassa oleviksi. Olemme hänelle täysin tarpeettomia olentoja, hän luo meidät voidakseen rakastaa meitä. Me synnymme Jumalan rakkaudesta.

Kreikan sanalla agape kuvataan Raamatussa rakkautta, joka on pyyteetöntä, uhrautuvaa ja täydellistä. Agape ei kysy, mitä hyvää saan, vaan mitä hyvää voin lahjoittaa. Rakkaus ei ole substantiivi, pelkkä tunnetila, vaan rakkaus on verbi, teonsana. Aktiivinen valinta ja sitoutuminen toiseen, joka ilmenee tekoina.

Laulujen laulu kertoo rakkaudesta

”Paina minut sinetiksi sydäntäsi vasten, pane sinetiksi ranteesi nauhaan. Rakkaus on väkevä kuin kuolema, kiivas ja kyltymätön kuin tuonela. Sen hehku on tulen hehkua, sen liekki on Herran liekki.” (Laul. l. 8:6)

Rakkaus on väkevä, se hehkuu ja palaa tulta. Kristillinen avioliitto asetettiin jo luomiskertomuksessa. Jumala loi miehen ja naisen ja tarkoitti heidät kumppaneiksi toisilleen. Täydentämään toisiaan. ”Siksi mies jättää isänsä ja äitinsä ja liittyy vaimoonsa, niin että he tulevat yhdeksi lihaksi.” (1. Moos. 2:24) Näillä samoilla sanoilla Jeesus vahvistaa avioliiton Uudessa testamentissa.

Apostoli Paavali sanoitti rakkautta tavalla, joka on jäänyt elämään, ja jonka usein hääjuhlassa kuulemme: ”Rakkaus on kärsivällinen, rakkaus on lempeä. Rakkaus ei kadehdi, ei kersku, ei pöyhkeile, ei käyttäydy sopimattomasti, ei etsi omaa etuaan, ei katkeroidu, ei muistele kärsimäänsä pahaa, ei iloitse vääryydestä vaan iloitsee totuuden voittaessa. Kaiken se kestää, kaikessa uskoo, kaikessa toivoo, kaiken se kärsii. Niin pysyvät nämä kolme: usko, toivo, rakkaus. Mutta suurin niistä on rakkaus.”  (1. Kor. 13)

Saarnaaja pohtii: ”Ja jos kaksi makaa yhdessä, on molemmilla lämmin, mutta kuinka yksinäisellä voisi olla lämmin? Yksinäisen kimppuun on helppo käydä, mutta kaksi pitää puolensa, eikä kolmisäikeinen lanka katkea helposti.” (Saar. 4:11–12)

Kun avioliitto solmitaan Jumalan kasvojen edessä, Jumala sitoutuu kolmanneksi säikeeksi. Avioliitto ei ole pelkästään puolisoiden rakkauden ja tahtomisen varassa, vaan mukana on Jumala, jolta saa pyytää apua kaikissa elämän ja avioliiton tilanteissa. Hän on vain rukouksen päässä. Sitoutuneena kulkemaan avioparin kanssa, heitä siunaten ja varjellen.

Jumalan lahjarakkaus

Me tunnemme rakkauden kaksoiskäskyn: ”Rakasta Jumalaa yli kaiken ja lähimmäistäsi niin kuin itseäsi.”  Tämä rakkauden vaatimus ei koske vain rakkaita lähimmäisiä, vaan Jeesus opettaa: ”Mutta minä sanon teille: rakastakaa vihamiehiänne ja rukoilkaa vainoojienne puolesta, jotta olisitte taivaallisen Isänne lapsia.” (Matt. 5:44–45)

Jumalallinen lahjarakkaus saa ihmisen kykeneväksi rakastamaan sellaista, mikä ei luonnostaan ole rakastettavaa: vihollisia ja pahantekijöitä, ynseitä sulkeutujia ja ylimielisiä ihmisiä, sellaisia, jotka eivät normaalisti herätä meissä ihmisissä rakkautta.

Kirjeessä heprealaisille sanotaan: ”Pitäkäämme huolta toinen toisestamme ja kannustakaamme toisiamme rakkauteen ja hyviin tekoihin.” Tähän meidät on kutsuttu. Jumalan rakkaus tähtää siihen, että me rakastaisimme toisiamme.

Jeesus sanoo jäähyväispuheessaan opetuslapsilleen, että jos tämä ihmeellinen Jumalan rakkaus saisi tulla täydelliseksi meissä niin, että rakastaisimme Jumalaa yli kaiken ja sen kautta toisiamme, silloin maailma uskoisi.

Rakkaus ruokkii rakkautta. Kun sydän saa aavistaa Jumalan rakkauden suuruuden, kun se saa tuntea täydellisen anteeksiannon voiman, silloin rakkaus karkottaa pelon ja peittää kaiken alleen. Rakkaus ei koskaan katoa.

Kirjoittaja on Elimäen seurakunnan kappalainen Maarit Kenttälä.

5x Rakkaus Raamatussa

”Me rakastamme, koska Jumala on ensin rakastanut meitä.”
(Joh. 4:19)

”Jumala on rakastanut maailmaa niin paljon, että antoi ainoan Poikansa, jottei yksikään, joka häneen uskoo, joutuisi kadotukseen, vaan saisi iankaikkisen elämän.”
(Joh. 3:16)

”Rakkaus ei tee lähimmäiselle mitään pahaa. Näin rakkaus toteuttaa koko lain.”
(Room. 13:10)

”Tulkoon laupeus, rauha ja rakkaus yhä runsaampana osaksenne.”
(Juud. 1:2)

”Mutta kaiken kruunuksi tulkoon rakkaus, sillä se tekee kaiken täydelliseksi.”
(Kol. 3:4)

Jaa artikkeli: