Marraskuun seurakuntavaaleissa valitaan luottamushenkilöt seurakuntaan. Vaalien ehdokasasettelu on käynnissä 15.9. saakka.
SEURAKUNTAVAALEISSA valitaan luottamushenkilöt uuteen 1.1.2027 aloittavaan Kouvolan seurakuntaan. Kirkkovaltuustoonon jaossa 39 päättäjän paikkaa. Haluaisitko sinä olla mukana päättämässä uuden seurakunnan asioista, tai tiedätkö jonkun sopivan henkilön ehdokkaaksi seurakuntavaaleihin? Ehdokasasettelu on käynnistynyt ja jatkuu 15. syyskuuta saakka.
Vaaleissa on mahdollisuus vaikuttaa. Kun asetut ehdolle tai äänestät, olet edustamassa arvojesi mukaista toimintaa. Seurakunta tarvitsee kaikenikäisiä, eri tavoin ajattelevia seurakuntalaisia ehdokkaiksi, joista luottamushenkilöt valitaan. Luottamushenkilöt pääsevät muun muassa suunnittelemaan seurakunnan toimintaa ja taloutta oman nelivuotiskautensa 2027–2030 ajan.
JOS HALUAT asettua ehdolle, pohdi millaisia asioita haluat edistää. Tutustu valitsijayhdistyksiin: kouvolanseurakunnat.fi/seurakuntavaalit. Ota yhteyttä ryhmän vetäjään ja ilmoittaudu mukaan 15.9. mennessä.
Jos et löydä itsellesi sopivaa ryhmää, voit perustaa oman valitsijayhdistyksen. Pyydä mukaan kymmenen äänioikeutettua seurakunnan jäsentä Kouvolan kaupungin alueelta. Jättäkää yhdistyksen perustamisasiakirja 15.9. klo 16 mennessä Anjalankosken, Elimäen, Kouvolan, Kuusankosken tai Valkealan seurakuntatoimistoon.
VAALIKONE auttaa äänestäjää löytämään itselleen sopivan ehdokkaan. Täytä vaalikoneen kysely syys-lokakuun vaihteessa. Äänestysnumerot selviävät 1. lokakuuta. Ennakkoäänestys on 3.–7.11. ja varsinainen vaalipäivä on sunnuntai 15. marraskuuta.
Jos tulet valituksi, luottamushenkilökautesi alkaa joulukuussa 2026. Jos et tule valituksia, niin muista että kirkossa on muitakin luottamustehtäviä, kuten erilaisia vastuuryhmiä ja johtokuntia.
MARRASKUUN vaaleissa valitut ovat konkreettisesti uuden edessä, uuden Kouvolan seurakunnan ensimmäisinä luottamushenkilöinä.
– Luottamushenkilöt ovat tärkeässä roolissa luomassa uuden seurakunnan toiminta- ja hallintokulttuuria. Kirkkovaltuutetut käyttävät seurakunnassa ylintä päätösvaltaa ja he vastaavat siitä, mitkä ovat seurakunnan toiminnan painopisteet. Luottamushenkilönä toimiminen on yksi tapa ilmaista ja elää todeksi kristillistä uskoa ja osallistua seurakunnan toiminnan suunnitteluun ja toteuttamiseen, kirkkoherra Kimmo Ylikangas toteaa.
